Gazeta Ostrowska 50 (2061) / Międzynarodowe Alternatywy

Międzynarodowe Alternatywy

Co tam w sztukach plastycznych nowego? Można się przekonać w Galerii 33 przy ul. Wiosny Ludów. Od soboty trwa tam wystawa w ramach Międzynarodowego Przeglądu Sztuki ,,Alternatywy 33″, który w tym roku przyciągnął 154 twórców z 19 krajów świata.

,,Alternatywy 33″ to wydarzenie artystyczne organizowane przez ostrowską Galerię 33 od 2012 r. Wystawa odbywa się co roku na początku grudnia, skupia artystów z kraju oraz zaproszonych do udziału gości z zagranicy. Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 9 grudnia.

Wystawę otworzył prezes Galerii 33 Krzysztof Ryfa. – Ekspozycja zajmująca całą przestrzeń naszej galerii pokazuje twórczość obejmującą różne dyscypliny artystyczne. Wystawa, która w tym roku prezentuje wysoki poziom artystyczny, będzie dostępna dla zwiedzających do końca stycznia 2018 roku. Każdy może wejść, zobaczyć i być może odnaleźć w dziełach coś interesującego dla siebie – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia Krzysztof Ryfa.

Co zobaczymy teraz na wszystkich piętrach Galerii 33? Na ekspozycji dominuje malarstwo, są też skromniejsze liczebnie reprezentacje: rysunku, grafiki warsztatowej, fotografii i grafiki komputerowej oraz rzeźby i ceramiki. W sumie w wystawie biorą udział 154 osoby z 19 krajów. Najwięcej jest z Polski i oczywiście z Ostrowa. Twórcy z naszego miasta i powiatu, którzy uczestniczą w tegorocznych ,,Alternatywach”, to: Roman Bochniak, Andrzej Czajka, Małgorzata Dąbrówka, Lidia Głazik, Jakub Godziszewski, Maria Eleonora Hebisz, Janusz Jurek, Aneta Lewandowska, Monika Paliga, Jan Pływacz, Bogna Płókarz, Maria Podskarbi-Hebisz, Arkadiusz Rataj, Krzysztof Ryfa, Helena Sawicka, Agnieszka Spitalniak, Marcin Szorski, Antoni Szwed, Iwona Trzcińska, Szymon Wasielak, Czesław Woś, Błażej Woźniak.

Sobotni wernisaż przyciągnął autorów prac nie tylko z Ostrowa, ale także m.in. z: Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gostynia, Konina, z Niemiec, Czech i Białorusi.

– To już szósta edycja przeglądu, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno artystów, chcących zaprezentować swoje prace, jak i publiczności, która tłumnie przybywa na to wydarzenie – mówi Iwona Trzcińska. Malarka na ekspozycji zaprezentowała swój obraz, a jako członkini Zespołu Galerii 33 była odpowiedzialna za przygotowanie obszernego katalogu wystawy – jego redakcję, projekt, przygotowanie do druku, natomiast autorką tekstu w katalogu jest artystka rzeźbiarka i poetka z Ostrowa Wielkopolskiego Anna Ilska-Gruchot. (hol)

Fot. Bartosz Pierzchalski, Maciej Trzciński

(hol)


Artykuł opublikowany w „Gazecie Ostrowskiej”

LINK