Gazeta Ostrowska / ,,Jacy jesteśmy” – kolejna odsłona

,,Jacy jesteśmy” – kolejna odsłona

Niemal 40 osób wzięło udział w kolejnej edycji ,,Jacy jesteśmy”. Na otwartym w piątek, 2 grudnia, środowiskowym biennale zobaczymy prace z ostatnich dwóch lat twórców z Ostrowa i powiatu ostrowskiego.

Wystawa ,,Jacy jesteśmy” ma właśnie swoją dziewiątą odsłonę. Organizowana jest przez Galerię Sztuki Współczesnej co dwa lata, a jej cel to  m.in. prezentacja prac twórców z Ostrowa i powiatu ostrowskiego. – W obecnej edycji uczestniczy 38 twórców. Zaledwie tylu, bo to grono plastyczne z naszego regionu jest o wiele bogatsze – mówił na wernisażu wystawy ,,Jacy jesteśmy” dyrektor GSW Cezary Janiszewski. – Podczas naszego biennalowego spotkania mierzymy się z tytułowym pytaniem i od razu na nie odpowiadamy: ,,Tacy właśnie jesteśmy” – dodawał Janiszewski.

Na wystawie każdy z twórców miał możliwość pokazania prace z ostatnich dwóch lat. Dominuje malarstwo, ale jest też na ekspozycji i rzeźba, szkło, fotografia, plakat, grafika i inne.

Józef Bendziecha, znany ostrowski twórca, rysownik, plakacista, pokazał swoje ostatnie prace – jak je nazywa plikografy – wydrukowane na plexi i folii, dające z daleka złudzenie malarstwa na szkle. Bogna Płókarz, artystka z Odolanowa, znana jest z tego, że w malarstwie sięga po gotowe przedmioty, które ,,wpasowuje” w obrazy. Często te przedmioty to guziki. Jej nowe obrazy (,,Szuwary 1″ i ,,Szuwary 2″), prezentowane na wystawie w GSW, to kompozycje z krawatów i sprzączek pasków od spodni. – Te stare, niepotrzebne rzeczy, którzy często przynoszą mi inni do pracowni, mnie inspirują. One mają swoją magię. Ja im nadaję nowe życie w obrazach. Tematy moich prac to właściwie pejzaże, których nieodzownym elementem jest człowiek przez choćby te należące do niego przedmioty – mówiła nam Bogna Płókarz.

Piotr Łopatka na wystawie zaprezentował dwie prace  z cyklu, nad którym pracuje, ,,Bolero”. Przygotowująca się do wystawy Eliza Kleczewska pokazała buzujące mocny kolorem obrazy, w których łączy realizm z ekspresjonizmem. Swoje nowe prace – zestaw ,,Pocałunków” – pokazał młody twórca Jakub Godziszewski. Jak można się spodziewać, nie brakuje w nich ulubionych przez Godziszewskiego elementów pozłotnictwa.

Tak jak różni są twórcy, tak różne tematy i techniki prac. Jakie one są, trzeba więc zobaczyć samemu. Wernisaż wystawy ,,Jacy jesteśmy” odbył się w miniony piątek, 2 grudnia. Ekspozycję można oglądać w GSW do końca stycznia.

Uczestnicy wystawy ,,Jacy jesteśmy”: Józef Bendziecha, Izabela Borowicz, Małgorzata Dąbrówka, Paulina Dobrzyńska, Iwona Garbacz, Tadeusz Gaworzewski, Jakub Godziszewski, Jarosław Nordyk Grabarek, Maria Podskarbi-Hebisz, Ewa Helman, Janusz Jurek, Jagoda Kaszuba, Wojciech Kempa, Karol Kierzynka, Eliza Kleczewska, Aleksandra Kubica, Piotr Łopatka, Maria Marszałł, Gabriela Michalak, Konrad Moszyński, Bogna Płókarz, Sławomir Roszkiewicz, Dorota Sandecka, Helena Sawicka, Agnieszka Spitalniak, Sylwia Stodolna, Aneta Stybaniewicz, Lidia Syryńska, Maria Szeląg, Marcin Szorski, Iwona Szwarczyńska, Antoni Szwed, Karolina Treska, Iwona Trzcińska, Szymon Wasielak, Czesław Woś, Barbara Zabłocka.

(hol)


Artykuł opublikowany w „Gazecie Ostrowskiej”

LINK