Gazeta Ostrowska 5(2019) / Kobieta i abstrakcja

Kobieta i abstrakcja

Dwie wystawy od piątku można oglądać w Galerii 33. Pierwsza w nich to ,,Notatki” Ivy Trzcińskiej – na który zobaczymy abstrakcyjne malarstwo ostrowianki. Druga – ,,PaINt UP Girls” – to obrazy Piotra Kachnego, który tym razem na płótnach pokazał różne oblicza kobiety.

Ostrowianka Iva Trzcińska wystawą ,,Notatki” debiutuje. Wprawdzie w ostatnich latach kilka razy pokazała swoje prace (i na wystawach zbiorowych, i w minionym roku wraz z dwoma innymi artystkami), ale to jej pierwsza wystawa indywidualna.Na co dzień zajmuje się grafiką, a od niedawna – malarstwem. Jest obecnie studentką Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prezentowane na wystawie prace powstały w tym i w minionym roku. Jak mówi ich autorka, są odpowiedzią na pytania, które nieustannie sobie zadaje. – Moje obrazy są jak notatki, na których staram się zapisać treść poszukiwań – mówi Iva Trzcińska.

Preferuje zdecydowanie malarstwo abstrakcyjne. Na wystawie w Galerii 33 zobaczymy m.in. jej trzy prace z cyklu ,,Układ”. Każda z nich jest w formacie 110×110 cm – na tym dużym kwadracie namalowane są bryły geometryczne w różnych kolorach i układach. – Każdy z nas jest w jakichś układach i w zależnościach – mówi o tych obrazach Iva Trzcińska.

Patrząc na nie, można samemu się ustawić na pierwszym planie lub z boku, być dominantą lub zlewać się z tłem. Kolejny cykl 12 kolaży – ,,Listy niedokończone”. Każdy z nich to osobny ,,list” – jaki on jest sugeruje układ szarego papieru, czy jest on pocięty, czy równo ułożony, jak mocno poskładany. To zapis emocji, z którymi też może zmierzyć się odbiorca.

Kolejna, otwarta tego samego dnia w Galerii 33, wystawa prezentuje prace twórcy, także z naszym miastem związanego. W Galerii 33 miał swoją indywidualną wystawę w 2014 r., pokazywał też prace na zbiorowej wystawie ,,Alternatywy 33″. Tym razem twórca ten, lubujący się i w pop-arcie, w sztuce współczesnej, niejednokrotnie w swoich pracach komentujący rzeczywistość, pokazał na 16 obrazach kobiety. Kolory – jak u niego – mocne, zdecydowane, żywe. Kobiecie piękno – zgeometryzowane. Jak mówi sam twórca, w malarstwie szuka harmonii, a właśnie geometria jest dla niego jej wyrazem. Kobiety – ich sylwetki i same twarze – uchwycone są w różnych sytuacjach: zamyślone, patrzące w lustro, wyzywająco spoglądające przed siebie, czytające, tańczące. Autor zebrał je na wystawie ,,PaINt UP GIRLS”.

Wernisaże obydwu wystaw  odbyły się w miniona piąte, 17 lutego, w Galerii 33.

(hol)


Artykuł opublikowany w „Gazecie Ostrowskiej”

LINK