Gazeta Ostrowska 4(2067) / Trzcińska w Krakowie!

Trzcińska w Krakowie!

Prace ostrowianki Iwony Trzcińskiej zakwalifikowane do wystawy zbiorowej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Malarka bierze właśnie udział w projekcie ,,Sztuka Teraz”. Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek.

Szlachetna Paczka po raz drugi wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie i  partnerem strategicznym – Fundacją Lotto zaprosiła twórców do zaangażowania się w projekt ,,Sztuka Teraz”. Jego celem jest odkrywanie współczesnej, wartościowej sztuki, wydobywanie na światło dzienne artystów tworzących teraz, a także pokazanie, że sztuka może zagościć w każdym domu. Spośród zgłoszonych 1120, eksperci wybrali 210 prac 160 autorów, wśród których znalazły się też dwie prace ostrowianki z cyklu ,,Warstwy”. Cykl ten powstał w 2017 roku i zawiera 18 prac malarskich. Po raz pierwszy został zaprezentowany w Ostrowie na wystawie w Klubie Stara Przepompowni. Tytuł nawiązuje do słów Olgi Tokarczuk z jej książki ,,Bieguni”. Wszystkie prace w tym cyklu wykonane zostały na papierze. To dla Iwony Trzcińskiej dość nietypowe, bo zazwyczaj podłożem malarskim jest dla niej płótno. – Praca z innym niż zwykle materiałem stanowiła dla mnie wyzwanie, ale też ciekawą przygodę. Tytuł wystawy ma wielopłaszczyznowe nawiązanie, dotyczące samego aktu tworzenia, inspiracji, a także wieloznaczności interpretacji – wyjaśnia Iwona Trzcińska.

Teraz jej dwie prace z tego cyklu zostały zakwalifikowane do wystawy zbiorowej ,,Sztuka Teraz”. Projekt ten połączył blisko 30 kuratorów i 160 artystów, zarówno początkujących, jak i osoby znane na rynku sztuki. Co ciekawe, w gronie ekspertów projektu jest też pochodzący z Ostrowa Jacek Kołodziejski, obecnie jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Wystawa jest czynna od minionego piątku w MN w Krakowie. (hol)

Fot. Z archiwum I. Trzcińskiej


Artykuł opublikowany w „Gazecie Ostrowskiej”